ورق st37– اگر بخواهیم تعریفی کلی از ورق سیاه موسوم به ورق st37 ارائه کنیم. باید گفت ورقی است که با نورد گرم تولید می شود.

ورق st37-فروش ورق st37-قیمت ورق st37-ورق سیاه st37-فولاد st37-قیمت فولاد

ورق st37

و به خاطر مقاومت بالا و خواص مکانیکی فوق العاده ای که دارد، در صنایع مختلف و نیز در ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد. این ورق سیاه که تحت استاندارد DIN 17100 آلمان تولید می شود. یکی از اصلی ترین فولادهای غیر آلیاژی است. و در حقیقت این مقطع فولادی در بسیاری از صنایع جهان کاربرد دارد. این ورق در دمای بالاتر از 930 درجه سانتی گراد به واسطه فرآیند نورد گرم استخراج می شود. و علت اینکه به آن سیاه می گویند هم این است که سطح آن مات و غیر یکنواخت می باشد. در حالت کلی ورق های تولیدی از روش نورد گرم را ورق سیاه می گویند.

مشخصات ورق st37

این ورق در دمای بسیار بالا تولید می شود. ((930 درجه سانتی گراد)) که بالاتر از دمای یکریستالیزیشن یا همان تبلور دوباره فلزات است. در مور ضخامت این ورق نیز باید گفت که کمترین مقدار آن 2mm است. که با علت اکسیداسیون سطح آن، از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار نیست. توجه داشته باشید که سطح این آهن نیز صاف نیست و دارای ناهمواری هایی است. همانطور که می دانید زمانی از این جنس ورق ها استفاده می شود که استحکام سطحی بالایی نیاز است. کاربرد اصلی این ورق برای تولید پروفیل است. توجه کنید که ورق فولادی دارای انواعی است که یکی از آنها ورق سیاه می باشد.

جالب است بدانید که چون درصد کربن در این ورق پایین است. جوشپذیری بالایی داشته و به این دلیل که قدرت را پس از جوشکاری به گونه ی خوبی حفظ می کند. همواره مورد توجه مهندسان عمران و صنایع بوده است. دقت داشته باشید که از این ورق در ساخت مقاطع فولادی متنوع همچون تیرآهن، نبشی، میلگرد، ورق، پروفیل و ناودانی استفاده می شود.

مفهوم st37

اگر دقت کرده باشید، فولادهای مختلف را از روی عدد St آنها می توان شناخت. مواردی همچون عناصر تشکیل دهنده، استحکام و درجه مرغوبیت آن به کمک حروف و اعداد مشخص می شوند. برای شناسایی فولادهای معمولی ساختمان از st استفاده می کنند. همانطور که احتمالاً می دانید، پس از این دو حرف، اعدادی قرار می گیرند. که استحکام کششی فولاد بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع بدست می آید. برای بدست آوردن این مقدار کافیست عدد پس از st را در 9.81 ضرب کنید. معمولاً در معرفی کامل ورق ها، پس از این عبارت یک خط تیره آمده و با عدد 1 تا 3 موارد ذیل معرفی می شود.

ورق گالوانیزه از ورق سیاه ((st37) تولید می شود.

همانطور که بیان شد، موارد کاربرد ورق سیاه یا همان ورق st37 بسیار متنوع بوده. و از جمله آنها می توان به تولید ورق گالوانیزه اشاره نمود. گالوانیزه کردن به این معناست که می خواهیم آهن را در برابر زنگ زدگی ایمن کنیم. به این منظور در فرآیند گالوانیزاسیون، یک لایه رویی به منظور پوشاندن سطح خارجی ورق سیاه انجام می شود.

انواع ورق سیاه

ویژگی های مختلفی همچون ترکیب شیمیایی، نوع عدل بندی و نیز جایی که ورق سیاه در آن به کار می رود. موجب شده که این محصول از جهات مختلفی دسته بندی شود.

انواع ورق سیاه از نظر ظاهری

از نظر ظاهری اگر بخواهیم بررسی کنیم. ورق بازار به دو دسته شیت و رول در بازار تقسیم می شود. نوع شیت همانطور که از نام آن پیداست، بصورت صفحه ای است. اگر شما ورق را به شکل صفحات تخت یافتید، از نوع شیت است. در حالت رولی اما ورق ها به گونه ای هستند که به شکل دایره حول یک محور پیچیده شده اند. اگر ورق به این شکل باشد، نام های دیگری همچون کویل ورق سیاه، رول ورق سیاه و یا رول پیچی می گویند.

1- ورق سیاه شیت:

این نوع ورق به خاطر دارا بودن ابعاد بسیار دقیق، فابریک نیز خوانده می شود. در مورد اندازه و ابعاد آن نیز اگر بخواهیم صحبت کنیم. باید بگوییم که این نوع ورق در ضخامت بالای 15 میل و ابعاد متنوعی موجود است.

2- کویل ورق سیاه:

این نوع ورق اما دارای ضخامتی بین 2 تا 15 میل است و رقم اندازه عرض آن نیز بین چند عدد خاص است. که عبارتند از 1000،1250،1500 و 2000 میلی متر. اما طول آن در اندازه های دلخواه مشتری از کویل بریده می شود.

ورق سیاه بر اساس گرید

در اینجا دسته بندی بر اساس شماره ST است. در یک تعریف کلی اگر بخواهیم بگوییم گریدهای بین ST33 تا ST52 ورق سیاه می نامند. یک قانون نانوشته است که به ورق ST37 ورق سیاه ساختمانی و به ورق st52 ورق سیاه صنعتی بیان می شود. دقت کنید که در اصل ورق سیاه همان ورق st37 است.

کاربرد ورق سیاه st37

این ورق کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف دارد. چراکه ورق سیاه مواد اولیه مورد نیاز بسیار از صنایع است. این ورق به خاطر شکل دهی خوبی که دارد. در صنایعی چون تانکرهای سوخت و آب و سایر مواد شیمیایی پرکاربرد است. در صنعت کشتی سازی نیز این ورق بسیار استفاده می شود. و علت آن هم این است که مقاومت این ورق در برابر نیروهای عمودی و امر سایش بی نظیر است. از دیگر موارد کاربرد ورق سیاه میتوان به صنعت خودروسازی اشاره کرد. که از آن در کف اتومبیل ها و نیز دیگر بخش هایی که در معرض سایش قرار دارند، استفاده می شود.

در پتروشیمی ها از این ورق در ساخت تانکر و سایر بخش های صنعتی و سازه ای استفاده می شود. کشاورزی و ساختمانی سازی از دیگر صنایعی هستند که ورق سیاه به وفور در آنها کاربرد دارد. برای ساخت تجهیزات کشاورزی و مخصوصاً در ساخت چرخ دنده های بزرگ از این ورق استفاده می شود. همچنین در ساخت سازه های پوسته ای و نیز در صنعت سوله سازی این ورق به شدت پرکاربرد است. و در واقع کاربرد اصلی این ورق همانطور که در بالا هم بیان شد، در بخش ساختمان سازی است. بطور خلاصه از جمله کاربردهای ورق سیاه می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

ارتباط با ما

09122136675

02128423820

سلام، پاسخگو هستیم