نبشی st52 یکی از محصولات فولادی است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد.

نبشی st52-قیمت نبشی st52-فروش نبشی st52-نبشی فابریک st52-فولاد st52

نبشی فولادی به طورکلی می تواند در گریدهای مختلفی تولید گردد. و نبشی st52 محصولی است که گرید فولاد آن st52 باشد.

پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید انواع محصولات فولادی باعث باعث آن است. تا مهندسین طراح برای پروژه های خود دست باز تری پیدا نمایند. پیش از این به دلیل کم بودن تنوع محصولات فولادی همواره مهندسین مجبور بودند از آن گریدهای فولادی که تولید می گردد استفاده نمایند. گاه مشخصات محصول مورد استفاده با محصول مورد نیاز مطابقت داشت اما گاهی مشخصات محصول کمتر یا بیشتر از آیتم مورد نظر می بود. در مواردی که مشخصات محصول نسبت به آیتم انتخابی کم می بود. مهندسان مجور بودند.

که از ضخامت های بالاتری بهره بگیرند. اما در زمانی که مشخصات بالاتر می باشد عملاً موردی نداشته و تنها هزینه های پروژه افزایش می یافت. اما با پیشرفت تکنولوژی ساخت تنوع گریدهای فولادی به قدری زیاد شد. که برای هر نوع تنوع تحلیلی یک نوع گرید و محصول فولادی می توان یافت. یکی از این انواع محصولات فولادی همین نبشی st52 می باشد. که برای مقاصدی با استحکام بالا به کار می رود.

نبشی می تواند با جنس های متفاوتی تولید گردد. با توجه به جنس مورد استفاده برای تولید نبشی فرآیند تولید متفاوتی می تواند به کار گیری شود. نبشی به دو طریق تولید می گردد. نبشی که مستقیماً در طی فرآیند نورد گرم بر روی شمش فولادی تولید می گردد. که به نبشی فابریک موسوم است. و نبشی که پس از تولید ورق و انجام عملیات نواربری به صورت پرسی از ورق سیاه یا دیگر انواع ورق تولید می گردد. نبشی st52 از جمله محصولات فولادی است که با استفاده از ورق سیاه st37 تولید می گردد.

بنابراین این نوع نبشی عملاً پرسی به حساب می آید. دامنه ضخامت آن از 2 الی 6 میلیمتر متغیر است. و عموماً کاربردهای ساختمانی برای آن مدنظر قرار می دهند. اما در مورد نبشی st52 وضعیت کمی متفاوت است. می دانیم ورق های سیاه st52 عموماً در ضخامت های بالا تولید می گردند. این در حالی است که نبشی پرسی معمولاً در ضخامت های پایین 6 میلی متر تولید می گردد. بنابراین امکان تولید نبشی st52 به صورت پرسی مقدور نمی باشد. پس به طور حتم می توان گفت نبشی st52 به صورت فابریک تولید می گردد.

نحوه تولید نبشی st52

بیشتر دیدیم ورق سیاه st52 عموماً در ضخامت های بالا تولید می گردند. بر خلاف ورق st37 که دامنه ضخامتی 2 تا 16 میلیمتر را پوشش می دهند. ورق های st52 از ضخامت 6 میلیمتر به بالا. و عموماً ضخامت های بالاتر از 20 الی 30 و یا حتی 50 میلیمتر را در بر می گیرند. از این رو نمی توان انتظار داشت نبشی st52 با استفاده از فرآیند فرمدهی سرد. یعنی عبور ورق سیاه نواربری شده از میان دستگاه قالب تولید گردد. بلکه می بایست از طریق فرآیند گرم و پس از اعمال نورد گرم. بر روی شمش های گداخته تا بیش از 900 درجه سانتی گراد تولید گردد.

اصولاً محصولات تولید نورد گرم نیز در چند مرحله و پس از عبور از چندین ایستگاه غلتک تولید می گردد. به محصولاتی که از این طریق تولید می شوند فابریک می نامند. از این رو نبشی st52 نیز به نوعی نبشی فابریک مدنظر قرار می گیرد. اگرچه می توان با انتخاب گرید مناسب فولاد نبشی st52 را نیز به صورت فابریک تولید نمود. همچنین دیگر انواع گریدها از جمله فولادهای s235 و یا s335 و… می تواند در تولید نبشی فابریک به کار گرفته شود.

مشخصات نبشی st52

از آنجایی که هر کدام از محصولات فولادی دارای خواص مشخص می باشند. نبشی st52 نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. و می توان مشخصات آن را به صورت مشخصات شیمیایی نبشی st52، مشخصات ظاهری و خواص مکانیکی نبشی st52 مطرح نمود.

مشخصات شیمیایی

در جداول مربوط به استاندارد DIN 17100 که در برگیرنده اطلاعات مربوط به فولادهای ساختمان از جمله st52 می باشد. مشخصات شیمیایی این نبشی آمده است. در اینجا می خواهیم مشخصات شیمیایی نبشی st52 را در کنار فولادهای st37. و همچنین فولادهای S235jr و s355j2 قرار می دهیم و به بررسی درصد عناصر موجود در این فولادها بپردازیم. دلیل این امر هم نزدیک بودن این فولادها می باشد. البته لازم به ذکر است فولادی s235jr , s355jr بر اساس استاندارد BS EN 10025 می باشد.

مشخصات شیمیایی نبشی st52 به مشخصات فولاد S355J2 نسبتاً نزدیک تر است. همچنین مشاهده می شود فولاد St37 به فولاد S235JR نزدیک است. از این رو در جاهایی که نقشه های مهندسی یکی از انواع این نبشی ها را انتخاب کرده باشند. می توان از جایگزین آن نیز بهره گرفت. همچنین در مورد نبشی ST52 مشاهده می شود. این نوع نبشی دارای کربن بیشتری بوده لذا خواص جوش پذیری آن به نسبت پایین می آید. از طرفی سختی و استحکام نبشی st52 بیش از سختی و استحکام نبشی st37 می باشد.

مشخصات ظاهری

نبشی st52 که از مواد فولاد ساختمانی Mild Steel تولید می شود. همانند مشخصات ظاهری کلیه محصولاتی که از این نوع فولاد تهیه می شود. دارای ظاهری سیاه رنگ و همراه با زنگ زدگی می باشد. همانگونه که در مشخصات شیمیایی نبشی st52 نیز بیان شد. عناصر رایج در فولاد معمولی در این محصول نمایان است. لذا این فولاد در مقابل زنگ زدگی مقاومتی ندارد.

از این رو در بیشتر پروژه ها به محض دریافت باز نبشی ST52 اقدام به رنگ آمیزی یا اعمال پرایمر می نمایند. این کار باعث می گردد عمر محصول بیشتر گردد. البته بد نیست در اینجا یادآوری شود. در هنگامی که قصد جوشکاری قطعات بریده شده از نبشی وجود داشته باشد. کلیه رنگ آمیزی ها باید زدوده شود. و در حد امکان منطقه ای که می بایست جوشکاری شود از کلیه مواد زاید پاک گردد.

کاربردهای نبشی st52

همانگونه که می دانید کاربرد عمومی نبشی تولید فریم Frame یا قاب فلزی می باشد. که به طور کلی برای همه ی نبشی ها صادق است. اما ابعاد و اندازه های قاب های مورد نیاز در صنعت همواره بزرگتر و نیازمند مشخصات فیزیکی و مکانیکی قوی تری است. از این رو نبشی st52 تولید و الزامات چنین قاب هایی را برآورده می نمایند. همچنین از دیگر کاربردهای نبشی در صنعت می توان استفاده از نبشی رای ساخت ساپورت سازه ها می باشد.

ساخت دکل های مخابراتی بزرگ با پلتفرم های فلزی نیازمند قطعات مختلف فلزی است که از جمله می توان به نبشی اشاره نمود. در جاهایی که نیاز به تحمل وزن بالا می باشد. نبشی st52 گزینه مناسبی می باشد. همچنین برای ساخت ساپورت برای لوله ها در مسیرهای خط لوله و یا واحدهای پالایشگاهی می توان از این نبشی بهره گرفت.

ارتباط با ما

09122136675

02128423820

سلام، پاسخگو هستیم