تسمه آلیاژی یک نوع تسمه است که از آلیاژهای فلزی تولید می‌گردد. این تسمه‌ها از موادی مانند فولاد ضدزنگ،آلومینیوم، تیتانیوم و نیکل تشکیل شده‌اند.

تسمه آلیاژی-فروش تسمه آلیاژی-قیمت تسمه آلیاژی-قیمت مناسب تسمه آلیاژی-انواع تسمه

و به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی بالا، برای انتقال قدرت و حرکت در مکانیسم‌های مختلف استفاده می‌شوند. از جمله کاربردهای تسمه‌های آلیاژی می‌توان به استفاده در صنایع خودروسازی، صنایع معدنی، صنایع هوایی و صنایع نظامی اشاره نمود.

به تعریفی دیگر تسمه آلیاژی در واقع برشی از سطح مقطع فلز می‌باشد. تسمه‌ها به دسته‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و کاربردهای متعددی دارند. از جمله انواع تسمه‌ها شامل: تسمه‌های پلاستیکی، تسمه نخی، تسمه آلیاژی، تسمه آهنی، تسمه استیل می‌باشد.

تسمه آلیاژی به این صورت تولید می‌شود که از ورقی که ساخت کارخانه است و هنوز به صورت رول نشده باشد. تسمه‌ها را تولید می‌کنند. و این نکته بسیار مهمی می‌باشد. که حتماً باید ورق به صورتی باشد که هنوز رول نشده باشد. زیرا در صورتی که ورق رول باشد نمی‌توان از آن تسمه‌آلیاژی تولید کرد. پس از آنکه ورقه‌ها در درون کارخانه‌ها تولید شدند این ورقه‌ها را برش می‌دهند و تسمه‌آلیاژی را تولید می‌کنند. این عمل معمولاْ در کارخانه اصلی انجام می‌شود.

تسمه آلیاژی از برش‌های یکسان از انواع ورق نسبت به کاربرد مورد نیاز تولید می‌شود. تسمه آلیاژی معمولاْ به دو روش نورد گرم و ماشین‌کاری تولید می‌شود. که عبارت است از تسمه‌های نوردی به صورت برش از ورق و با اندازه‌های طولی متفاوت و تسمه‌های ماشین‌کاری. بسیار خوش تراش و به صورت شاخه‌های منظم و صاف از تسمه‌آلیاژی برای ساخت قطعات مشخص. بسته‌بندی بارهای سنگین که بیش از هر خصوصیت دیگری مقاومت و استحکام بالا مورد نیاز است استفاده می‌شود. تسمه‌های فلزی در صنوف و صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارند.

انواع پر کاربرد تسمه‌های آلیاژی در ایران شامل گریدهای زیر می‌باشد.

تسمه st52-تسمه st37-تسمه Ck45-تسمه MO40-تسمه Ck60-تسمه ck75-تسمه SPK- تسمه آموتیت

فولاد فنر-فروش فولاد فنر-انواع فولاد آلیاژی-تسمه فنر-قیمت تسمه فنر-فروش تسمه فنر

انواع فولاد ضدزنگ برای ساخت تسمه‌های آلیاژی عبارتند از:

1- فولاد زنگ نزن آستنیتی (304,304L,316,316L)

این نوع از فولاد آلیاژی مقاومت خوبی در برابر خوردگی و شکل‌پذیری داراست. و برای استفاده در تسمه‌های محرک ایده‌آل می‌باشد. آنها همچنین دارای نعطاف‌پذیری عالی و مقاومت ضربه‌ای در دماهای پایین دارند.

2- فولاد ضدزنگ فریتی (434,430):

فولادهای زنگ‌نزن فریتی مقاومت و استحکام متوسطی در برابر خوردگی دارند. اما به اندازه گریدهای آستنیتی شکل‌پذیر نیستند. آنها اغلب در کاربردهایی که به استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی متوسط نیاز است استفاده می‌شوند.

3- فولاد ضدزنگ مارتنزیتی (420,410):

این نوع فولاد آلیاژی دارای استحکام و سختی خوبی هستند. اما مقاومت در برابر خوردگی محدودی دارند. آنها در کاربردهایی استفاده ‌می‌شوند که استحکام و مقاومت در برابر سایش حیاتی است.

4- فولاد ضدزنگ دوبلکس (2304,2205):

فولادهای ضدزنگ دوبلکس دارای مقاومت و استحکام بسیار خوبی در برابر خوردگی دارند. که آنها را برای استفاده در تسمه‌های محرک ایده‌آل می‌کند. همچنین شکل‌پذیری و جوش‌پذیری خوبی دارند.

5-فولاد زنگ‌زن سخت کننده رسوبی (PH 17-4,PH 15-5):

این نوع فولادهای آلیاژی دارای استحکام و سختی عالی هستند. و می‌توانند برای افزایش خواص آنها تحت عملیات حرارتی قرار گیرند. آنها مقاومت به خوردگی متوسطی دارند و اغلب در کاربردهایی با کارایی بالا استفاده می‌شوند.

هنگام انتخاب نوع فولاد ضدزنگ برای کاربردهای تسمه محرک، مهم است. که عاملی مانند مقاومت در برابر خوردگی، استحکام، شکل‌پذیری، جوش‌پذیری و هزینه را در نظر بگیرید. الزامات خاص و نوع کاربرد به تعیین مناسب‌ترین نوع فولاد ضدزنگ کمک می‌کند.

ورق برشی- کاربرد ورق برشی در صنعت چیست؟-ورق st37-ورق st52-ورق سیاه

ورق آلیاژی چگونه تولید می شود؟

این نوع ورق نیز همانند اکثر مقاطع فولادی، به دو صورت نورد گرم و نورد سرد تولید می شود. معمولاً به ورق های آلیاژی تولید شده با نورد گرم، ورق سیاه نیز می گویند.

انواع ورق آلیاژی

ورق ST52

ورق St52 یا همان ورق سیاه، از ترکیب دو عنصر منگنز و سیلیسیم تولید می شود. که با مراجعه به جدول بالا در می یابید. که این دو عنصر باعث می شوند تا این ورق برای جوشکاری مناسب باشد. وزن ورق سیاه از عوامل مهم و تأثیرگذار روی قیمت این محصول است. پس قبل از اقدام به خرید به خاطر داشته باشید تا ابتدا قیمت ورق st52 را مورد بررسی قرار دهید.

دو کلمه S و T در نام این ورق، به معنای استفاده از کربن و آهن در این ورق است. همچنین عدد 52 نیز به معنی استحکام کششی در هر میلی متر مربع برابر با 52 کیلوگرم است. ورق آلیاژی st52 در ساخت دیواره ها ریل ها، چارچوب پل، ماشین آلات صنعتی و برخی از لوله ها کاربرد دارد.

ورق ST37

این ورق با ترکیب دو فولاد st37 و st52 تولید می شود. که اصطلاحاً به آنها ورق های برشی نیز می گویند. ورق های برشی که از تجهیزات CNC برای برش آنها بکارگیری می شوند. قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع ورق برشی دارند. بنابراین قبل از خرید استعلام قیمت ورق برشی را به یاد داشته باشید.

این نوع ورق دارای انعطاف بالا، مقاومت کششی و خمشی مطلوب و وزن سبک است. کاربرد ورق آلیاژی st37 یا برشی در ساختمان سازی و اتصالات ساختمانی (متصل کردن تیرآهن ها و میلگردها). پل سازی، ساخت لچکی و تیرچه، تانکرسازی، خودروسازی، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی است.

ورق A516

ورق A516 از انواع ورق گرم است که در ترکیب آن مقدار بالایی کربن وجود دارد. و از منگنز و سیلیکون در بیشترین حد مجاز و از فسفر و گوگرد به میزان بسیار ناچیزی استفاده می گردد. محبوبیت این ورق به دلیل تحمل دمای بسیار بالا است. به همین دلیل در ساخت مخازن جوشی، مبدل های حرارتی، برج های تقطیر بویلرها و مخازن تحت فشار از این ورق استفاده می شود.

ورق A516 در دسته ی ورق های آتشخوار قرار دارد. به دلیل تفاوت در میزان تحمل ضربه، کشش، فشار و قابلیت عدسی شدن به چهار درجه (گرید). 70,65,60,55 که هرکدام ترکیبات شیمیایی مخصوص به خود را دارند، تقسیم می شود.

ورق A283

ورق جذاب و پرطرفدار A383: از جمله ورق های مخزنی است که به دلیل توانایی خم و جوشکاری محبوبیت بسیار بالایی دارد. مهمترین کاربرد این ورق در ساخت مخازن مختلف است. ولی علاوه بر آن در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، اسکله سازی، کشتی سازی و ساخت قطعات صنعتی هم از ورق a283 استفاده می گردد.

رتبه بندی این ورق به صورت D,C,B,A میباشد. و بازار هم با توجه به همین گریدبندی این ورق را در خود جای می دهد. خاصیت هر نوع از درجه ورق آلیاژی A283 متفاوت است. و در واقع هرکدام از این نمادها میزان توانایی خم و جوشکاری ورق را نشان می دهد. در گواهینامه های مربوط به این ورق، مشخصات هرکدام از آنها نگارش می گردد. جالب است بدانید پرطرفدارترین نوع این ورق A283 گرید C و B می باشد.

ورق A36

یک ورق کم کربن است که قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری بالایی دارد. این ورق در صنایع دریایی، اسکله سازی، شناورسازی و به طور کلی در زمینه ی سازه های مرتبط با دریا بسیار کاربردی می باشد. در این ورق ها که در اثر نورد گرم تولید می شوند. 0.4 درصد سیلیکون، 0.2 درصد مس، 0.05 درصد سولفور، 0.04 درصد فسفر و 0.26 درصد از منگنز و کربن وجود دارد.

این نوع ورق که از جمله ورق های سخت محسوب می شود. نه تنها به راحتی خم نمی گردد. بلکه ترکیب آن به نحوی است که در برابر املاح و آب شور مقاومت بسیار بالا دارد. به همین دلیل از این ورق در صنایع مرتبط با دریا استفاده می گردد و به ورق دریایی هم معروف است.

ورق استیل

این ورق آلیاژی از ترکیب فولاد و کروم بوجود می آید. و در نهایت استیل ضد زنگ را برای شما به ارمغان می آورد. ورق های استیل که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. به دو نوع استیل بگیر و استیل نگیر تقسیم بندی می شوند.

اصطلاح بگیر و نگیر مربوط به امکان یا عدم امکان ربایش توسط آهنربا است. استیل بگیر توسط آهنربا جذب می شود. و استیل نگیر جذب آهنربا نمی شوند.

ورق ضد سایش یا ورق CK45

همانطور که از نام این ورق پیداست، مقاومت چشمگیری در مقابل سایش دارد. و این مقاومت در برابر (سایش) به لطف عنصرهایی چون منگنز و کربن صورت می گیرد. نام دیگر این ورق، ورق هاردوکس است. تنها تولید کنندگان ورق آلیاژی ضد سایش در ایران، کارخانه فولاد مبارکه و فولاد اکسین اهواز هستند. ورق ضدسایش این دو کارخانه به صورت شیت فابریک، با دو عرض 1000 و 2000 میلی متر. و در طول 6 متر به فروش می رسد.

انواع ورق آلیاژی بر اساس شکل

1- ورقه های کویل (رول فرم)

2- ورقه های بریده شده (شیت فرم)

ارتباط با ما

09122136675

02128423820

سلام، پاسخگو هستیم